Cobian Backup 11 – Ücretsiz ve Gelişmiş Yedekleme Programı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Cobian Backup 11 – Ücretsiz ve Gelişmiş Yedekleme Programı

 

Eşi benzeri fazla bulunmayan bir yedekleme programı olan Cobian Backup kişisel ve kurumsal pek çok farklı yapıda kullanılmakta. Küba’lı yazılımcı Luis Cobian tarafından kurulan CobianSoft firmasının ücretsiz programı olan Cobian Backup, Türkçe dil desteğine sahip ve içerisinde çok gelişmiş yedekleme özellikleri barındırıyor gelin şimdi bu özelliklere kısaca bakalım ve kullanımları hakkında sizleri bilgilendirelim.

Cobian Backup Nedir

Bu program tüm Windows sürümlerinde ve Windows Server sürümlerinde çalışabilmekte. Luis Cobian tarafından ara ara güncellemeler almaya devam eden bu programın her sürümünde Android’de olduğu gibi farklı isimler veriliyor ve 32 bit ile 64 bit desteği bulunuyor. Cobian Backup 11 sürümünün ismi ise Gravity olarak belirlenmiş. Programın içerisindeki tüm yedekleme özellikleri ömür boyu ücretsiz olarak kullanılabilmekte. 2009 yılından bugüne sürekli yenilenen Cobian Backup her sürümde 10’un üzerinde yenilikle gelmekte.

Cobian Backup 11 Kurulumu

Ücretsiz yedekleme programınızı kurmak için öncelikle indirmiş olduğunuz cbSetup.exe dosyasını çalıştırınız. Karşınıza gelen yükleme ekranının sol tarafında Türkçe dil seçeneğini seçerek İleri diyelim. Karşımıza çıkan lisans sözleşmesini kabul ediyorum diyerek tekrar ileri diyelim. Ardından yükleme konumunu seçelim ve ileri diyelim son olarak kurulum türü ve hizmet seçeneklerini varsayılanı da bırakarak devam edelim ve kur diyelim. (Dikkat: Eğer etki alanına sahip bir yapınız varsa hizmet seçenekleri bölümünde domain üzerinde yedekleme konumuna erişebilecek bir kullanıcı belirlemenizi tavsiye ederiz.)

Yükleme tamamlandıktan sonra sağ alt görev çubuğuna siyah beyaz renklerde bri yelpaze ikonu gelecektir. Bu ikon aktif bir ikon olup yedeklemeler başladığında, bittiğinde veya hata verdiğinde buradan uyarıları takip edebiliyorsunuz.

Cobian Backup 11 Kullanımı

Cobian backup programının kullanımı kolay fakat gelişmiş özelliklere girdiğimizde bunları keşfetmek ve neyin ne olduğunu anlamak için biraz kurcalamanız gerekebilir. Öncelikle basit bir yedekleme görevi oluşturalım ve bu görevde Windows’un kurulu olduğu C: diskindeki resimlerimizi otomatik D: klasörüne yedekletelim hatta bunu zamanlamalı yapalım.

Yukarıda programın ana menüsünde kısaca hangi tuş ne işe yarar bunları yazmaya çalıştık. Biz bir yedekleme görevi oluşturacağımız için Yeni görev oluşturma butonuna basarak ilerleyelim. Karşımıza detaylı bir ekran gelecek burada görev adı belirlemeliyiz ne yazacağınız fark etmez birden fazla göre oluşturacaksanız ayırt edici bir ad girmenizi tavsiye ederiz.

Yeni görev ekranında Genel kısmında Tam, Artımlı, Farklı ve Yapay seçenekleri var bunları kısaca açıklayalım siz uygun olanı seçebilirsiniz tavsiyem tam almanız.

Tam: Tam yedekleme yapar ve her yedekleme başlatıldığında tüm verileri yedekler. – En çok tercih edilen seçeneklerden birisi eğer 1/2 farklı yedek tutacaksanız bu yöntemi seçebilirsiniz.

Artımlı: Artımlı yedek son yedeklemeye bakarak değişen veya yedekleyeceğiniz konuma yeni eklenenler dosyalar varsa sadece o dosyaları yedekleyerek işlemi tamamlar. Bu yöntemde yedekleme cihazını gereksiz doldurmadığından çok tercih edilmekte.

Çok tercih edilmediğinden Farklı ve Yapay’a değinmeyeceğim.

Dosya sekmesine geçtiğimizde burada hangi dosyalar veya klasörler yedeklenecek ve nereye yedeklenecek bunları seçeceğiz. Kaynak kısmında Dosya – Dizin – FTP ve Elle seçenekleri var bunlardan Dizin derseniz belirlediğiniz bir klasörü seçebilirsiniz Dosya derseniz örneğin masaüstünüzde bir zip dosyası var sadece bunu yedekletebilirsiniz. FTP seçeneği ise gerçekten bambaşka ve pek çok kişinin ücretli kullandığı programlardakinden daha kullanışlı. FTP hesap bilgilerinizi girerek farklı bir konumdaki sunucuya yedekleme yaptırabilirsiniz hatta bir ftpden dosyaları indirtip otomatik diğer ftp hesaplarına senkronizasyon yaptırabilirsiniz. Ben burada yedekleyeceğim resimler klasörünü Dizin seçeneği ile seçiyorum ardından Hedef bölümüne geçiyorum. Hedef bölümünde yedekler nereye alınacak bunu seçip  Zamanlayıcı sekmesine geçebilirsiniz.

Cobian Backup‘ın Zamanlayıcı özelliği sayesinde dilediğiniz zamanda otomatik olarak yedeklemeleri başlatabilirsiniz.  Zamanlayıcı ekranında zamanlama türü, tarih saat ve haftanın günleri gibi bölümler yer alıyor. Burada öncelikle zamanlama türünü seçmelisiniz bu seçenekler arasında bir kez, günlük, haftalık, aylık, yıllık, zamanlayıcı, elle ve açılışta seçenekleri var. Günlük seçtiğinizde hangi saatte başlatılacağını ayarlamalı, haftalık seçtiğinizde haftanın hangi günlerinde ve saatte başlatılacağını, aylık seçtiğinizde ayın hangi günlerinde başlatılacağını seçebiliyoruz. Zamanlayıcı seçeneği de işinize çok yarayabilir bu seçenek ile örneğin 2 saatte bir yedekleme şeklinde ayarlama yapılabiliyor.

Dinamik sekmesine geçtiğimizde eski yedekler silinsin mi, kaç tanesi tutulsun ve öncelik belirleme işlemleri yapılabiliyor.

Arşiv kısmında dilerseniz alınacak yedekleri 7zip ve zip olarak sıkıştırma yaptırabiliyoruz. Dilerseniz yedek alacağınız dosya büyükse bölme işlemi de yaptırabiliyoruz. Ayrıca güçlü şifreleme kısmında ise bu arşiv dosyasına şifre verip yedeklerimize yetkisiz erişimi kapatabiliriz.

Olaylar bölümünde yedekleme öncesi ve yedekleme sonrası şeklinde 2 farklı bölüm var. Yedekleme öncesi kısmında yedekleme başladığında bazı programları kapattırabilirsiniz. Örneğin outlook çalışırken PST dosyaları kopyalanamıyor bunun için Outlook’u otomatik buradan kapattırabiliyoruz. Yedekleme sonrası bölümünden ise yedekleme tamamlandıysa sistem ne yapacak bunu seçebiliyoruz. Mesela yedekleme tamamlanırsa bilgisayarı kapattırabilirsiniz.

Gelişmiş ayarlar kısmında ise bir takım sistemsel dosya özellik ayarlarını yaptırabilir ve görevi farklı bir kullanıcı hesabı ile çalıştırtabiliriz.

Cobian Backup‘ın yedekleme görevi ayarları genel olarak bu şekilde. Oluşturulan görevi çalıştırarak mutlaka öncesinde test etmenizi tavsiye ederiz. Cobian yedekleme programıyla ilgili tüm sorularınızı yorum kısmında bize iletebilirsiniz.

 

İndirTık

Cobian Backup 11 – Ücretsiz ve Gelişmiş Yedekleme Programı YAPILAN YORUMLAR

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir