5G Telefon Almak İçin Neden Acele Etmemelisiniz?

5G Telefon Almak İçin Neden Acele Etmemelisiniz?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Blogs
  • 5G Telefon Almak İçin Neden Acele Etmemelisiniz?

Qualcomm Başkanı Cristiano Amon, 5G cihazlarının zamanlamasıyla ilgili Şubat ayının sonlarında düzenlenen bir Mobil Dünya Kongresi ana panelinde , “Telefonlar hazır; sadece ağları bekliyoruz” diye güvenle ilan etti. Bir saat kadar sonra, bir brifing odasında, bu toplantı salonunun sadece 10 metre altında, AT&T Baş Teknoloji Sorumlusu Andre Fuetsch, “Sorun cihazdır. Açıkçası, cihazları bekliyoruz” dedi.

Arttırılmış gerçeklik ve teletıp gibi teknoloji trendleri için yaşamı değiştiren bir temel olarak nitelendirilen 5G ağlarında yıllarca süren çalışmaların ardından, süper hızlı kablosuz teknoloji nihayet hayata geçti. Taşıyıcılar ağlarını açıyor ve neredeyse her büyük Android cep telefonu üreticisi bu yıl 5G cihazını başlatma planlarını konuştu.

Bir kasırga 5G haberi oldu. Bu baharda ABD ve Güney Kore’de 5G şebekesi yayına girdi. ABD’de,  Verizon  Nisan ayının başında Chicago ve Minneapolis’te 5G hizmetini başlattı . Sprint, Haziran ayında  Atlanta, Dallas-Fort Worth, Houston ve Kansas City’de 5G servisiyle takip etti . Samsung ve LG dahil olmak üzere çeşitli el cihazı üreticileri ilk 5G cihazlarını satmaya başladı. T-Mobile , New York’ta yaptığımız bir test de dahil olmak üzere altı şehirde ağını açtı , ancak kapsama alanı hala düşük.

Dünyanın en büyük akıllı telefon satıcısı olan Samsung, Cuma günü T-Mobile de dahil olmak üzere ABD’deki ülke çapında dört ağın tamamında Galaxy S10 5G’yi piyasaya sürdü . LG’S V50 ThinQ da Sprint ve Avustralya’nın Telstra gibi ağlarda yaşıyor. OnePlus 7 EE’nin taze 5G başlatıldı Pro İngiltere’de ağa.

Şubat ayında  MWC’de Oppo  , henüz adlandırılmamış ilk 5G telefonunu konuştu. Ayrıca MWC’de Huawei , 5G destekli Mate X katlanabilirini sergiledi  ve Xiaomi, Mi Mix 3 5G’yi detaylandırdı . Gösteri ayrıca  ZTE’nin Axon 10 Pro’yu piyasaya sürerken, Sony ve bu yıl piyasaya sürecekleri cihazlar için prototipler sergiledi .

Bu, henüz 5G grubuna atlamanız gerektiği anlamına gelmiyor. İşte biraz beklemeniz için birkaç neden.

Seyrek kapsama

AT&T ABD’deki ilk mobil 5G şebekesine sahip olduğunu söylüyor, ancak yeni nesil hizmetten gerçekten faydalanabileceğiniz durumlarda, işler biraz gizemli oluyor.

“Bu şehirlerin küçük cepleri,” dedi Fuetsch, bu yılın başlarında, Netgear Nighthawk 5G Mobile Hotspot’u kullanan tüm müşterilerin küçük işletmeler olduğunu belirtti. “Onları kamuya açıklamadık.”

Xiaomi-mi-mix-3-4
Xiaomi Mi Mix 3 5G, piyasadaki ilk 5G telefonlarından biri olacak. Juan Garzon / CNET

AT&T ve Verizon, devasa hız ve kapasite getiren milimetre dalga spektrumu olarak bilinen süper yüksek frekanslı radyo hava dalgalarına yatırım yaptı. Bu yüksek kapasitenin dezavantajı sınırlı aralıktır.

Ne kadar sınırlı? Bir ya da iki blok düşünün. Dolayısıyla, AT&T ve Verizon bir şehirde 5G kapsama alanı olduğunu söyleseler bile, aslında uyumlu bir cihazla bile ağa girmek için mücadele edebilirsiniz.

Bir Verizon sözcüsü, bu yılın başlarında ilk konuşlandırmanın küçük olacağını itiraf etti. Tam da CNET’in Jessica Dolcourt’unun Nisan ayında  , Motorola Moto Z3 telefonunu 5G Moto Mod ile  test etmek için Chicago’ya  gittiğinde bulduğu şey tam olarak buydu . Dolcourt, zaman zaman Verizon tarafından vaat edilen yüksek indirme hızlarını tespit etti – 30 milisaniyeden daha az bir sürede 450 Mbps ile 1 Gbps arasında – ancak bu hızlar çok azdı.

“Verizon’un 5G’sini kullanmanın en çılgınca hayal gücümün ötesinde indirme hızlarıyla akıllara durgunluk veren bir deneyim olduğunu söyleyebilirim” dedi. “Size tüm müzik albümlerini indirdiğimi ve anında video izleyebildiğimi söyleyebilmeyi isterdim. Ne yazık ki, uzun bir günün ardından söyleyebileceğim tek şey onu kafa karıştırıcı bulduğum. Sinir bozucu.

Verizon ağının ikinci bir testi, ilk denemeden daha etkileyiciydi ve bir ay sonra veri hızları  1Gbps’yi aştı . Verizon en azından mobil kullanım için hizmetini başlatmıştı. AT&T ağını Aralık ayında açtı ancak yine de tüketiciler için erişim sağlamadı.

Şubat ayındaki MWC’de, T-Mobile Baş Teknoloji Sorumlusu Neville Ray, verdiği demeçte, şirketinin yaklaşmakta olan Galaxy S10 5G’yi destekleyen milimetre dalga spektrumunu ateşlediğini ancak kapsama alanı çok küçük olduğu için ağı pazarlamayacağını söyledi.

Ray, T-Mobile’ın 5G lansmanının yılın ikinci yarısında gerçekleşeceğini söyledi. O zaman belirtmedi, ancak dördüncü çeyreğine kadar şirketin daha geniş 5G ağında yayınlanması telefonlar veya bile erken 2020 olmayabilir çünkü gerektirecektir T-Mobile’ın ağı için cihazlar Qualcomm yaklaşan ikinci nesil modem, X55 ve bu henüz cihazlar için mevcut değil.

Qualcomm’dan Amon, MWC’de yaptığı röportajda, bu yılın sonunda tatiller için zamanında gelen akıllı telefonların ilk nesil modem olan X50’yi kullanacağını söyledi.

Yetkili, “Lansman tarihleriyle agresif olan bazı [el cihazları üreticileri] var.” Dedi. “Bazı X55’leri görebilirdik, ancak Q2 2019’dan tatil sezonuna kadar uzanan akıllı telefonların çoğu … X50.”

Bir T-Mobile sözcüsü, yalnızca daha geniş bir ağ lansmanının ikinci yarıda gerçekleşeceğini söyleyecekti.

Hem Ray hem de Fuetsch, 2020 yılına kadar düşük frekanslı (ve daha uzun menzilli) spektrum kullanılarak ülke çapında kapsama alanı için çekim yapıyor.

En erken 5G kapsamına sahip taşıyıcı aslında Sprint olabilir. Evet, o Sprint. Şirket, 11.5 milyon kişiyi kapsayan yaklaşık 2.180 kilometrekarelik kapsama alanını ülkenin en büyük 5G ağı haline getirdiğini iddia ediyor.

“Verizon’un 5G ağından farklı olarak, Sprint’ten yüksek hızlı veri almak için bir düğümün yakınında veya yakınında bulunmanıza gerek yok” dedi.

Pahalı telefonlar

5G telefonlar ucuza gelmiyor , çoğu 1000 $ işaretini kırıyor.

Spektrumun en sonunda, Huawei’nin Mate X’i var. Katlanabilir telefon, sonunda satışa çıktığında (Huawei onu ortalamayı piyasaya sürmeyi planlıyordu, ancak piyasaya sürülmesini geciktirdi), bir çene düşüren 2.300 Euro’ya (2.600 $) mal olacak. Bu, dünyanın ilk katlanabilir telefonlarından biri olmasına rağmen korktuğundan daha pahalı.

Huawei’nin ikinci 5G telefonu  Mate 20 X 5G’dir . Birleşik Krallık’ta EE tarafından çekildi ancak 999 £ (veya ABD’de yaklaşık 1.279 $ ve Avustralya’da 1.856 $) karşılığında perakende satışa sunulması gerekiyor, cihazda 7.2 inçlik büyük bir ekran, 4.200mAh batarya ve üçlü arka kamera kurulumu bulunuyor . EE, Vodafone, Three ve O2’nin Mate 20 X 5G’yi taşıması gerekiyordu, ama gerçekten ortaya çıkacak mı belli. ABD’ye gelmeyecek.

Bu arada, EE’nin ağı beş şehirde yükseldi. Bazı güçlü hızlara rağmen, erken hız testimize göre kapsama tutarsız kalıyor . (Burada bir tema hissediyorum?)

Verizon  satışına başladı Galaxy S10 5G  Mayıs ayında. Galaxy S10 Plus’tan 1.300  – 300 $ daha pahalı – ve Unpacked sırasında piyasaya sürüldü, 6.7 inç ekrana, dört arka kameraya ve diğer aygıtları kablosuz olarak şarj etme yeteneğine sahip. Cihaz ayrıca  21 Haziran’da Sprint’te satışa sunuldu , ardından AT&T ve T-Mobile.

Samsung ayrıca katlanabilir Galaxy Fold’un 5G modelini de piyasaya sürecek  ancak  ekran sorunları nedeniyle telefonun lansmanı  ertelenmişti . Henüz 5G modelinin ne kadara mal olacağı henüz ayrıntılı değil, ancak 4G varyantı 1.980 dolar.

LG V50 ThinQ  için kullanılabilir  Sprint kullanıcıları  $ 1.152 için, ve Verizon $ 999 için telefon satıyor. Yıl içinde T-Mobile ve AT&T’ye gelecek.

Fiyatlandırma spektrumunun diğer ucunda Motorola / Lenovo ve Xiaomi’den telefonlar var. Xiaomi’nin  Mi Mix 3 5G  , bugün mayıs ayında piyasaya çıktığında bugün 4G telefondan daha az olan 599 avroya (679 $) satıldı.

Lenovo’nun ilk 5G cihazı 2018’in  Motorola Moto Z3’ü idi . Halefi,  Moto Z4 , Mayıs ayında çok fazla merak duymadan başlattı  . Z3 gibi, Z4 de 5G’ye,  manyetik pinler kullanarak telefonun arkasına takılan bir  Moto Mod modüler aksesuarla bağlanır. Telefon 499 dolar ve Mod ekstraya mal oluyor, ancak sınırlı bir süre için hem 440 dolar hem de Z4’ü en ucuz 5G telefonu yapıyor.

5G’ye bağlanmak için bir aksesuara ihtiyaç duymayacak bir Motorola telefonu için, şirket böyle bir cihaz yapmaya çalışıyor, ancak  çok daha fazla beklemeniz gerekecek. Motorola Mobility’nin teknik satış ve operasyon direktörü Doug Michau, telefonun 2019’un başlarından çok daha sonra geleceğini söyledi. Daha spesifik olarak, Michau “kesinlikle üç yıldan daha az, ancak henüz bir zaman dilimi yok” lanse olacağını söyledi.

Yaratıcı Stratejiler analisti Carolina Milanesi, sonuçta, 5G telefonlara eklenen ek özelliklerin “primi belirleyeceğini” söyledi. “Emin olun bir tane olacak.”

Kablosuz planlar da daha pahalı. Verizon 5G servisi normal plan için 10 dolar prim ödüyor, ancak ilk üç ayınız ücretsiz. Sprint’in  Premium Sınırsız Planına göre  5G’ye erişim ayda 80 ila 90 dolar arasındadır.

Taşıyıcılar, 5G ağları oluşturmak için milyarlarca dolar harcıyor. Cihaz üreticilerinin 5G telsiz ve daha büyük piller gibi daha pahalı bileşenleri kullanması gerekir. Bu daha yüksek maliyetler, daha pahalı servis ve telefonlardan dolayı size düşebilir. Ve 5G’ye geçiş, taşıyıcılara ve telefon üreticilerine, çok fazla cihaz satmadıkları bir zamanda, en yüksek hızlar için daha fazla ücretlendirme şansı verir.

MediaTek’in kablosuz iletişim işinde ürün pazarlamacılığının kıdemli direktörü Yenchi Lee MWC’ye verdiği demeçte, “İlk olarak, 5G telefonların fiyatı 4G telefonlardan daha yüksek olacak, bu kesin.” Dedi. Ticaret fuarındaki şirket, 2020 başlarında akıllı telefonlarda olacak olan ilk 5G modemini tanıttı.

Qualcomm’un yeni entegre Snapdragon 5G işlemcisi gibi fişler gelecek yıl piyasaya çıktığında , daha ucuz telefonlar yapan şirketler 5G’yi cihazlarına dahil edebilecekler.

Qualcomm’dan Amon, “5G’ye sadece o amiral gemisi katmanına değil, diğer katmanlara da olabildiğince hızlı şekilde ulaşmaya çalışıyoruz” dedi. Entegre çip, 2020’nin ilk yarısında telefonlarda olacak.

Uyumluluk sorunları

4G LTE’yi kucaklayan herkes sayesinde, telefonların neredeyse her taşıyıcıya götürülebildiği ve hala çalışabileceği noktaya geldik. Sonra 5G geldi.

Herkes aynı kablosuz teknolojiyi kullanıyor olsa da, taşıyıcılar farklı spektrum bantları kullanıyorlar. Ve birinci nesil yonga ve antenler aynı anda tüm bu frekanslara dokunamıyor.

Bunun yerine, Qualcomm’un X50 modemi olan (5G telefonu olan Huawei’den başka herhangi bir 5G telefonu olan) satın aldığınız her 5G telefonu belirli bir taşıyıcıya bağlanacak. Verizon için satın aldığınız 5G telefonu yalnızca Verizon’un 5G şebekesinde çalışır.

X55 yongası ve yeni Qualcomm telsizleri açıldığında, bir telefon tüm dünyadaki tüm büyük spektrum bantlarında çalışabilecek. Bu, nihayet 5G telefonların kilidini açabileceğimiz anlamına geliyor – el cihazı üreticilerinin seçtiği buysa.

Henüz hiçbir katil uygulama yok

MWC boyunca, sayısız kabin, 5G’nin telefonunuzdaki deneyimi nasıl değiştirebileceğini gösterdi ; örneğin, görüntülü aramalar ve cilalı konsol seviyeli oyunlar, uzaktan işlemdeki işlem gücünün büyük kısmı sayesinde sorunsuz çalışıyor.

Ancak tüketiciler sadece biraz tamponlamayı engellemek için prim ödemeyecekler.

Huawei arkadaşı-x-uygulamalı-mSS-2019-17
Huawei’nin Mate X’i, 5G ağlarında çalışan katlanabilir bir telefon. Andrew Hoyle / CNET

PWC danışmanı Dan Hays, “Sektörün zorluğu 5G için katil uygulamasının ne olduğunu bulmak” dedi.

Bu uygulamalar zaman alırsa bile gelecektir. Unutmayın, 4G hizmetlerin kalitesini iyileştirene kadar, Uber veya Facebook üzerinden canlı yayın gibi şeylerin mevcut olmadığını ve Netflix ve YouTube’un beğenilerinden video akışı izlemenin mümkün olmadığını unutmayın.

Ancak ilk günlerde, tüm bu bant genişliğinden yararlanmanın birçok yolu olmayabilir.

Telefonların ötesinde mobil 5G

Dünyanın en büyük el cihazı üreticileri en kısa sürede 5G telefonları çıkarmayı planlıyor olsa da, diğer küçük oyuncular daha temkinli davranıyor. HTC, “Telefonda [5G] yapmanın doğru olup olmadığını sorguladı.” Şimdilik, en azından, HTC, telefonların gitmenin yolu olduğunu düşünmüyor. Bunun yerine, ABD’de Sprint’in ağında bulunabilecek 5G Hub’ı ile 5G’yi müşterilerine sunmaya odaklanıyor .

MWC öncesinde yapılan bir röportajda HTC, Nijer Newby-House ürün planlaması ve pazara girme başkan yardımcısı yardımcısı olduğunu belirtti. “VR, notebook, tablet olsun, bu cihazlar arasında paylaşılabilen bir ağ geçididir. Telefonunuzda, tabletinizde, vb. Cihazlarda 5G bulundurmanın maliyetini düşürmeye çalışıyoruz.”

Ancak hub’ı satın almak otomatik olarak 4G telefonda 5G hıza sahip olacağınız anlamına gelmez. WiGig Wi-Fi hızlarına izin veren telefonunuzda 802.11ad varsa yalnızca daha yüksek hızlara sahip olacaksınız  . Telefonunuz daha eskiyse ve yalnızca 802.11ac Wi-Fi kullanıyorsa, hub’ın telefonunuzun kullanabildiğinden daha hızlı veri sunmaya çalıştığı bir darboğazla karşılaşırsınız.

MWC, en son 5G telefonu duyacağımız bir şey değildi. Ama bir tane satın almak için acele etmeden önce gelecek yıla kadar beklemek isteyebilirsiniz.

5G Telefon Almak İçin Neden Acele Etmemelisiniz? YAPILAN YORUMLAR

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Notify of