Google Yokken Var Olan ve Google’ı Yenen Arama Motoru: “Seznam”

Google Yokken Var Olan ve Google’ı Yenen Arama Motoru: “Seznam”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
  • Ana Sayfa
  • Blog
  • Google Yokken Var Olan ve Google’ı Yenen Arama Motoru: “Seznam”

Google Yokken Var Olan ve Google’ı Yenen Arama Motoru: “Seznam”

 

Çek Cumhuriyeti dışında ikamet ediyorsanız, muhtemelen Seznam arama motorunu hiç duymamışsınızdır. Ancak birçok Çek için, şirketin dediği gibi, “Seznam.cz internet ile eş anlamlıdır”.

Seznam, algoritmaları Çek dili üzerine kurulu bir internet arama şirketidir. 1996 yılında Prag’da, yaklaşık 50.000 Çek korunası (yaklaşık 12.540,00 TL) fon sağladı. Seznam.cz’in ilk sürümlerinde, popüler Çek sitelerinin bir listesi gösterildi. Seznam, Çek dilinde  “liste” anlamına geliyordu .

Bu, Larry Page ve Sergey Brin’in Google’a Palo Alto’da başlamasından iki yıl önceydi. Google, önümüzdeki on yıl içinde küresel arama pazarının çoğunu yükselttiğine göre, Seznam‘ın benzersiz Çek kimliği, aramada kendi başına yer tutan nadir bir yerel oyuncu oldu. Seznam ayrıca haritalar, e-posta ve fiyat karşılaştırması gibi diğer ücretsiz hizmetlere de yayıldı.

2008’e gelindiğinde Google, 31 Avrupa Ekonomik Bölgesi’nin (AÇA) 30’unda genel internet arama pazarına hâkim oldu. İstisna Çek Cumhuriyeti idi.

Ancak son on yılda bir ara Google, Seznam için de geldi. AB, Google’ın 2011’de Çek rakibini devraldığına inanıyor . Reklam pazarlama ajansı EVISIONS gösterileri Seznam gelen veriler hala Çek arama pazarının çoğunluk hissesi düzenlenen 2014’ün başında , ancak Google bu yılın ikinci yarısında önde çekti söyledi. EVisions’ın son verileri, Google’ın Çek interneti’ndeki arama payını 2018’in sonunda% 74’e çıkardı, Seznam’in% 26’sının neredeyse üç katı. Google’ın mobil arama payı% 81 ile daha da yüksekti.

Seznam‘ın ev sahasındaki yenilgisi, Google’la temel araştırma işinde rekabet etmenin ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Şu an şirkete danışan eski Seznam CEO’su Michal Feix, Seznam’ın Google’ı 2010’da hızlı bir şekilde kazandığını, arama trafiğinin masaüstünden cep telefonuna geçtiğini fark ettiğini söylüyor. Değişim, Noel tatillerinde özellikle dikkat çekti, çünkü tüketiciler Google arama uygulamalarıyla önceden yüklenmiş olarak gelen yeni Android mobil cihazlarını açtı.

Feix, “Bu insanların alışkanlıklarını değiştirdikleri ve masaüstünden Google hizmetlerinin önceden kurulduğu bir mobil cihaza aktardıkları andır.” Dedi. “Seznam gibi başka bir şeye gitmek çok daha karmaşıktı ve bu kullanıcılar bizim radarımızdan kaybolmaya başladı.”

Google, akıllı telefonların çoğunluğunun küresel olarak çalıştığı Android mobil işletim sistemine sahiptir. Android yazılımı açık kaynak kodludur, yani herkes onu değiştirebilir, ancak pratikte Google, Google tarafından onaylanmayan, Android tarafından onaylanmayan bir Android sürümü üzerinde çalışan bir cihaz geliştirdi veya satıyorsa, Google Play’in yaptığı gibi önemli Google uygulamalarını engelledi. bir çatal.”

Google ayrıca Google Play Store’u lisanslamak için Android cihaz üreticilerinin arama uygulamasını ve Chrome tarayıcısını önceden yüklemesini istedi. Temmuz 2018’de Avrupa Komisyonu, Google’a yasadışı ve rekabete zarar verdiğini düşündüğü Android uygulamaları için 4,3 milyar Euro (4,7 milyar dolar) rekor kırdı .

Seznam, 2008-2014 arasında, arama uygulamasını Çek Cumhuriyeti’nde satmayı umduğu Android cihazlara önceden kurmaya çalıştı. Seznam daha sonra Avrupa Komisyonu’na (pdf) “tüm çabalarımız genellikle sözlü kayıt dışı ifadeyle durma noktasına geldi:“ lisanslama ve finansal nedenlerle cep telefonu donanım yazılımını değiştiremiyoruz ”dedi. Seznam, AB’ye Google’ın Android uygulamaları hakkında şikayette bulundu. Birkaç yıl sonra, lobi grubu FairSearch tarafından açılan benzer bir şikayete katıldı .

Google nasıl zirvede kalır?
Google, aramadaki baskınlığını korumak için büyük bir harcama yapıyor. Geçen yıl, Google ebeveyn Alfabesi, Google arama ve hizmetlerini sağlayan “dağıtım iş ortaklarına” ödenen trafik elde etme maliyetlerine, arama ve Gmail ve YouTube gibi diğer Google mülklerinden elde ettiği gelirin% 12.6’sını harcadı. Bu ortaklar arasında mobil operatörler, yazılım geliştiriciler ve cihaz üreticileri bulunur. Goldman Sachs tahminleri hakkında iPhone’da varsayılan arama motoru olarak 2018 yılında Apple $ 9,4 milyar ödedi ve $ kadar 12200000000 bu yıl olarak ödeyeceklerini söyledi.

Birkaç yüz bin aylık aktif kullanıcısı olan Münih merkezli gizlilik odaklı bir tarayıcı ve arama motoru olan Cliqz genel müdürü Marc Al-Hames, politikacılara neden iyi bir ürüne ve toplam pazar payına sahip bir şirketin niçin harcadığını sormaktan hoşlandığını söylüyor Dağıtım ortaklarında çok fazla para var. Google, “Büyümek mümkün değil, çünkü pazarları var” dedi. “Sadece herkese kapatmak olabilir.”

Berlin merkezli Ecosia, Google’a karşı alan açmaya çalışıyor. Christian Kroll ormansızlaşma ile mücadele etmek için 2009 yılında bir arama şirketi kurdu. Sertifikalı bir B Corp , Ecosia, arama reklamlarından, ihtiyacı olan alanlarda ağaç diken ortaklara kadar% 80’e varan oranda kâr bağışlamaktadır. Kroll, ortalama bir ağacın dikilmesi için yaklaşık 45 arama veya 25 sent aldığını söylüyor. Şirketin 8 milyondan fazla aktif kullanıcısı var ve şu ana kadar ecosia.org’daki sayıma göre 75 milyondan fazla ağaç dikti . Ecosia normalde günde yaklaşık 25.000 teçhizat görüyor, ancak Amazon’da çıkan yangınlar gibi Ağustos ayında 250 binin üzerine çıktı.

Ecosia, Microsoft arama motoru Bing’in üzerine inşa edilmiştir. Şirket birlikte çalışma konusunda Google’a “çeşitli zamanlar” yaklaştı. Kcos, Ecosia’nın bunu ispatlayacak verilere sahip olduğunu belirterek, bizim gibi bir şirketle çalışamayacağını, çünkü Ecosia kullanıcılarının normal kullanıcılardan daha sık reklamlara tıklayacağını ve reklamverene zarar vereceğini iddia ettiklerini söylüyorlar ”dedi. Amaç, 1 trilyon ağaç dikmek , Kroll, Ecosia’nın Google kadar büyük olsaydı 20 yılda başarabileceğini söylüyor. “Yarın Google modelimizi kopyalarsa çok mutlu olurum” dedi.

Google's proposed Android choice screenGOOGLE
Google’ın önerilen Android seçim ekranı
Avrupa Komisyonu’nun geçen yılki milyarlarca avroluk para cezasıyla birlikte, Google’a yasa dışı uygulamaları durdurma emri verilmiş, ancak şirkete uyumluluk tarzı bırakılmıştır. Ağustos’ta Google , Mart 2020’den başlayarak AÇA’da gönderilen yeni Android telefonlar ve tabletler için, bir tanesi Google’a ayrılmış olan dört yuvalı bir “ seçim ekranı ” nı uygulayacağını duyurdu .

Dışarıdaki üç arama sağlayıcısını ekranda görünmesi için Google, şirketlerden bir kullanıcı hizmetlerini her seçtiğinde Google’a ödemeye razı olacak tutarı göndermelerini istedi. Google, alanların, en yüksek dördüncü teklif sahibinin tutarını ödeyecek en yüksek üç teklif sahibine gideceğini söyledi.

Google, arama sağlayıcılarından 15 Kasım’a kadar teklif vermelerini istedi ve ertesi hafta açık artırma sonuçlarını paylaşacağını söyledi. Kroll, Quartz’a Kasım ayının başlarında Ecosia’nın süreci boykot ettiğini, “çünkü adil rekabet açık artırma için olmamalıydı” dedi. Cliqz’in Al-Hames’i, Google’ın kendisine yaptığı gizli bir anlaşma nedeniyle açık artırma detaylarını paylaşamayacağını söyledi. ancak “makul bir arama motorunun katılarak yanlış yapmalarını onaylaması gerektiğini” düşünmediğini de sözlerine ekledi.

Haftalık teklifler nedeniyle Feix, Seznam’in katılıp katılmaması konusunda hala güreşiyordu. “Ben buna oyun oynamaya ödeme derim” dedi, “çünkü rekabet edebilmek için baskın bir oyuncuya para ödemeniz gerekiyor.”

Tabiki bu ve bunun gibi para cezaları, Google’ın arama motoru pazarındaki etkinliğini sağlayarak korumak için devasa harcamalar yapmasını engellemiyor. Google’ın üst şirketi Alphabet, arama hizmetlerindeki ortaklarına YouTube ve gmail gibi diğer hizmetlerinden kazandığı gelirlerin belli bir yüzdesi kadar ödeme yapmıştı. Bu ortaklar arasında yazılım geliştiriciler, mobil operatörler ve cihaz üreticileri bulunuyor.  Google’ın iPhone’da varsayılan arama motoru olabilmesi için 2018 yılında Apple’a tam 9,4 milyar dolar ödeme yapmıştı. Bu da Google’ın  arama noktasında ne derece ciddi paralar ödediği, bu ve diğer faktörler sayesinde de internet dünyasındaki yerini sabitleştirdiği ortaya koyuyor.

 

İndirTık

Google Yokken Var Olan ve Google’ı Yenen Arama Motoru: “Seznam” YAPILAN YORUMLAR

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir