Media Creation Tool – Windows 10 ISO Oluşturma ve İndirme Programı

Microsoft’un yeni nesil işletim sistemi Windows 10, milyonlarca kullanıcıya ulaştı ve halen geçişler ücretlide olsa devam ediyor. Fakat Windows 10 geçişleri sonrasında özellikle yükseltme yapan kullanıcıların aklına takılan en büyük sorunu bilgisayarım bozulursa veya harddisk değiştirirsem ne yapacağım? Orjinal lisansım ile Windows’u yeniden nasıl kuracağım, ISO dosyasını nasıl bulacağım bu gibi sorular sorulmaya başlandı. Tüm bu sorularınızın en büyük yardımcısı Media Creation Tool‘u sizlere tanıtarak neler yapabiliyor, nasıl kullanılıyor bunları detaylandıracağız.

Media Creation Tool, Windows 10 kurulu olan bilgisayarınızda veya Windows 8/8.1/7 kurulu bilgisayarlarda Windows 10 için ISO oluşturmanızı sağlamakta. Kurulum ve kullanımı oldukça kolay olan bu programcığın en büyük artısı ISO dosyalarını dilerseniz bilgisayarınıza indirebildiğiniz gibi dilerseniz direk DVD veya USB flash diskinize yazdırabiliyorsunuz. Oluşturulacak olan ISO dosyasının ayarlarınıda yapabileceğiniz bu araçta Dil seçimi kısmında Türkçe dahil yüzlerce farklı dil seçeneği yer alıyor. Windows 10 Home Single Language ve Windows 10 Pro için ISO oluşturacaksınız bunları tek tek seçmeniz mümkün hale gelmekte. Oluşturacağınız ISO dosyasının 64 bit mi yoksa 32 bit mi olacağını seçebileceğiniz gibi dilerseniz her ikisininde yer aldığı bir ISO hazırlayabiliyorsunuz.

Not: Eğer Windows 10 kullanıyor ve güncellemeleri yükleyemiyorsanız bu program ile ayrıca son sürüme otomatik olarak güncelleştirme işlemi yaptırabiliyorsunuz. Özellikle bazı kullanıcılarda son zamanlarda ayarlar menüsü ve bazı windows 10’a has ekranlar açılmamaya başladı bu kişiler kesinlikle bu araçla güncelleme yapmalı sorunlarını kesin çözecektir.

Media Creation Tool Nasıl Kullanılır

Media Creation Tool aracını indirdikten sonra MediaCreationTool.exe dosyasını çalıştıralım. Bu kurulum aracı öncelikle bizden bir sözleşme imzalamamızı isteyecek bunu kabul edelim. Sonra ki adıma geçtiğimizde burayı kesinlikle dikkatlice okumalısınız 2 farklı seçenek var bunları sıra ile anlatalım. Ne yapmak istiyorsunuz altında;

Bu bilgisayarı şimdi yükselt

Bu seçenek Windows’un eski sürümlerini kullanıyorsanız veya Windows 10’u güncelleştirmek istiyorsanız seçmeniz gereken ekrandır.

Başka bir bilgisayar için yükleme medyası (USB flash sürücü, DVD, veya ISO dosyası oluştur

Bu seçeneği kullanacaksınız eğer ISO dosyası hazırlayacaksınız anlamına gelmekte. Seçip ileri dedikten sonra bir takım ayarlamalar çıkacak ve ISO dosyamızı buna göre şekillendireceğiz. Eğer mevcut ISO dosyasını oluşturduğumuz bilgisayara göre bir dosya oluşturacaksak en alttaki Bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan kısmı kalabilir. Fakat ben Dil, Mimari ve sürüm seçimi yapacağım derseniz bu tıkı kaldırarak Dil ayarlamasını, sürüm ayarlamasını ve mimari kısmında 32 bit mi yoksa 64 bit mi iso oluşturacağınızı seçmelisiniz.

Bu iki seçenekten 2. olanı seçerek devam ettiğinizi var sayarak anlatmaya devam ediyorum. İleri diyerek kullanılacak medyayı seçin bölümüne giriyoruz burada USB diskemi ISO yazdıracağız yoksa ISO dosyasını bilgisayarımıza kaydedip işlem yapacağımızı seçmeliyiz.

Tüm bu işlemler sonrasında artık Windows 10 kurulumu için ISO dosyası oluşturulmaya başlanacaktır.

Media Creation Tool – Windows 10 ISO Oluşturma ve İndirme Programı BENZER İÇERİKLER
Media Creation Tool – Windows 10 ISO Oluşturma ve İndirme Programı YAPILAN YORUMLAR

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Windows USB/DVD Download Tool – ISO Dosyasını USB Disk ve DVD'ye Yazma Programı | İndir Link - Güvenilir Program ve Dosya Arşivi Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler
Bildir
trackback

[…] ettiğim ISO dosyası yazma programlarından birisi. Ayrıca sizlerle daha önce paylaştığımı Windows 10 ISO indirme programı ile indirdiğiniz ISO’yu bu program ile kolayca kullanılabilir hale […]