Apache OpenOffice 4.1.3 – Ücretsiz Türkçe Ofis Programı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

Apache OpenOffice 4.1.3 – Ücretsiz Türkçe Ofis Programı

 

Ücretli programlara vereceğiniz paraları bazen farklı yerlerde değerlendirebilirsiniz. Özellikle Office yazılımı sektöründe fiyatlar bir hayli yüksek örneğin güncel bir Office 2016 Ev – İş Sürümü 2017 Ağusto ayı itibariyle 700 TL’den aşağı satılmıyor. Bu yazılımlara alternatif ücretsiz bir Excel, Word, Powerpoint kısacası ücretsiz bir ofis programı arıyorsanız OpenOffice 4.1.3 sürümü tam size göre.

Özellikle iş sektörünün vazgeçilmezleri arasında yer alan ofis yazılımları bizlere hız ve esneklik katmakta. Apache OpenOffice uzun yıllardır Microsoft Office alternatifi en iyi ofis programlarından birisi olmaya başardı. FreeBSD lisansına sahip olan bu program ile hemen hemen tüm işlerinizi aynı diğer ücretli ofis programlarında olduğu gibi yapabiliyorsunuz. Türkçe dil desteğine sahip olmasının yanı sıra sürekli güncellenen OpenOffice arayüzüylede size bildiğiniz office deneyimini yaşatacak.

Apache OpenOffice 4.1.3 Nasıl Kurulur?

Öncelikle indirmiş olduğumuz Apache_OpenOffice_4.1.3_Win_x86_install_tr-indirtik-com.exe dosyasını çalıştıralım. Kurulum adımları da tamamen Türkçe olan program kurulum aşamasında yükleme konumu gibi bazı bilgiler isteyecek bunları varsayılan da ileri diyerek geçelim. Sonraki adımda karşımıza Normal ve Özel şeklinde bir seçim ekranı gelecek. Burada özel yazan yeri seçersek Writer (Word) kurulmasın diğerleri kurulsun şeklinde bir ayarlama yapabiliriz. OpenOffice’in boyutu küçük olduğundan tavsiyem hepsini kurmanız yönünde olacak. Sonraki adımda Word, Excel ve PowerPoint dosyaları için varsayılan programının OpenOffice olmasını isteyip istemeyeceğinizi seçmeniz gerekecek. Bu adımdan sonra artık yükleme başlamış olacaktır kurulum adımları bu kadar.

OpenOffice‘i kurmanızla birlikte OpenOffice Base, Calc, Draw, Impress, Math ve Writer şeklinde kısayollar göreceksiniz. Bunlar şu anlama gelmekte biz kısaca Microsoft Office’te hangisi hangisinin karşılığı olur onu anlatalım.

OpenOffice Base = Office Access

OpenOffice Calc = Office Excel

OpenOffice Draw = Office Visio

OpenOffice Impress = Office PowerPoint

OpenOffice Writer ? Office Word

OpenOffice Kullanımı ve Arayüzleri

1- Calc

OpenOffice gerçekten ücretsiz olmasına karşılık bize özellikle Excel alternatifi Calc aracı ile çok profesyonel bir hesaplama işlemi sunuyor. Aşağıda yer alan ekran görüntüsü ne kadar profesyonel olduğunun sanırım kanıtı. Binlerce özellik, binlerce formül OpenOffice calc ile sizleri bekliyor.

2. Writer

Ofis uygulamaları arasında en çok ihtiyaç duyduğumuz bir diğer program ise Word, OpenOffice adıyla Writer. Writer bir metin editöründen çok daha fazlasını bizlere sunarken yazı fontları, sayfalama özellikleri, tablo özellikleri, şekilli yazı şablonları ile öne çıkıyor.

3. Impress

Son olarak belkide sizlerinde benim gibi her gün kullandığı diğer bir ofis programı Microsoft adıyla PowerPoint, OpenOffice adıyla Impress’e göz atalım. Ücretsiz bir slayt hazırlama programından bekleyebileceğiniz herşey Impress ile sizlere sunuluyor. Kendi içerisinde farklı slayt şablonu barındıran Impress ile dilerseniz sıfırdan mükemmel slaytlar yapabiliyorsunuz.

Sonuç olarak OpenOffice ücretsiz olmasına rağmen pek çok özelliği ücretli programlardakinden çok daha üstün. Tek eksiği Outlook alternatifi bir mail programı olmaması bunun sebebide muhtemelen ücretsiz bir çok mail programının yazılım dünyasında yer alması olabilir.

Not: OpenOffice Mac Os için DMG uzantılı dosyada eklenmiştir alternatif linkler kısmından indirebilirsiniz.

İndirTık

Apache OpenOffice 4.1.3 – Ücretsiz Türkçe Ofis Programı BENZER İÇERİKLER
Apache OpenOffice 4.1.3 – Ücretsiz Türkçe Ofis Programı YAPILAN YORUMLAR

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir