doPDF – PDF Olarak Yazdırma Programı

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 oy, ortalama: 5,00 üzerinden 5)
Loading...

doPDF – PDF Olarak Yazdırma Programı

Günümüzde Word ve Excel gibi iş hayatımızda olmazsa olmaz dosya uzantılarından birisi haline gelen PDF dosyaları artık kendiniz oluşturabileceksiniz. Ücretsiz bir pdf dönüştürücü program olan doPDF ile neler yapabiliriz en önemlisi nasıl kurulum yapıp nasıl kullanırız bunlara sırası ile birlikte bakalım.

Dopdf, Softland firmasının 2006 yılından bugüne geliştirmeye devam ettiği bir program ve pdf haline dosya çevirmemizi kolaylaştırıyor. İş dünyasında olduğu gibi ev kullanıcılarının da çok fazla tercih ettiği DOPDF programı Windows’un server dahil tüm işletim sistemlerini destekliyor. Kurumsal kullanımı ve kişisel kullanımının ücretsiz olmasının yanı sıra Türkçe olarak geliştirilen program 32 bit ve 64 bit desteği de sunmakta. Eğer ben Türkçe değil de farklı dilde kullanmak istiyorum derseniz doPDF 20’yi geçik farklı dil desteğini de içerisinde barındırmakta. Dosyalarınız PDF olarak yazdırırken 72 dpi’den 2400 dpi yüksek çözünürlüğe kadar pek çok farklı özellik do pdf 8.9 versiyonunda bizleri bekliyor.

doPDf Nasıl Kullanılır?

https://www.indirtik.com/wp-content/uploads/2017/08/dopdf-secimi-ve-kullanimi.png

Dopdf kullanarak Microsoft Office veya text dosyalarınızı PDF haline çevirmenin 2 farklı yolu bulunuyor. Bunlardan ilki ve benim en çok tercih etitğim yöntem örneğin elinizde bir Excel veya Word dosyası var bunu açalım ardından sanki yazıcıya çıktı gönderiyor gibi yazdır diyelim ve yazıcılar kısmından doPDF’i seçelim ardından yazdır butonuna basalım.

https://www.indirtik.com/wp-content/uploads/2017/08/dopdf-kullanimi-2.png

Karşımıza gelen yazdırma ekranında pdf ayarlarını yüksek kalite mi olacak düşük kalite mi olacak seçebilir, çözünürlük seçimini yapabilir ve kayıt sonrası ne olacağının seçimini yapabilirsiniz. Tamam diyerek buradaki işlemide onaylayalım ve artık elinizdeki dosyaları pdf olarak çevirmek veya yazdırmak mümkün olmakta.

DoPDF ile dosyaları pdf olarak çevirmenin 2. yöntemi ise programın arayüzünü açarak karşınıza çıkan Dosya seçin kısmını kullanmak. Burada Gözat kısmından pdf olarak çevireceğiniz dosyayı seçelim ardından Oluştur butonuna basarak işlemi başlatalım yukarıda ekran görüntüsünü paylaştığımız gibi aynı ekran tekrar açılacak ve gerekli ayarları yaparak tamam tuşuna basarak pdf oluşturabileceğiz.

https://www.indirtik.com/wp-content/uploads/2017/08/dopdf-kullanimi.png

https://www.indirtik.com/wp-content/uploads/2017/08/dopdf-kullanimi-2.png

doPDF Ayarları

doPDF 8’in kendi içerisinde bir takım standart tüm dosyalara uygulanabilecek ayarlar bulunmakta. Bunları açmak için kurulum sonrasında “doPDF 8 Getting Started” kısayolunu çalıştırmalıyız. Ayarlar bölümünde sayfa boyutlarını A4 / A5 vb. şekilde düzenleyebilir, ölçeklendirme yapabilir, sayfaların yatay mı yoksa dikey mi yazdırılacağını seçebiliriz. Buradaki ayarları mümkün mertebe değiştirmemenizi tavsiye ederim aksi halde pdf’e çevirdiğiniz dosya ile alakalı sorunlar yaşanabilir.

doPDF – PDF Olarak Yazdırma Programı BENZER İÇERİKLER
doPDF – PDF Olarak Yazdırma Programı YAPILAN YORUMLAR

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir